İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, İzmir'de Ziyaretlerde Bulundu

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, İzmir'de Ziyaretlerde Bulundu

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, bir dizi ziyarette bulunmak üzere İzmir'e geldi. Ziyaretin ilk durağı Urla ilçesi oldu. Urla Barbaros Köyü İlkokulu açılışına Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Selime Şentürk Doğramacı, Mevlane Akdeniz, Urla Kaymakamı Murtaza Dayanç, Urla İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz, Urla Barbaros Köyü Muhtarı Barbaros Ersan, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından konuşan Urla İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz, Urla Barbaros Köyü İlkokulu açılışında bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan köy okullarının açılması ve yaşam merkezlerine dönüştürülmesinin önemine değindi. Okulların hayata açılan birer kapı olduğunu belirten Yentür, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hayata dokunan çalışmaları büyük bir titizlikle sürdüreceklerini belirtti. Milli Eğitim Bakanı Petek Aşkar'a verdiği desteklerden dolayı teşekkür eden Yentür, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olması temennisiyle sözlerini bitirdi.

 Urla Kaymakamı Murtaza Dayanç, 30 yıl önce kapanan bir ilkokulun yeniden açılmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek köy okulları ve köy yaşam merkezlerinin açılmasının önemine değindi.  Dayanç, yeni eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olmasını temenni ederek öğrencilere ve öğretmenlere başarılar diledi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, kısa sürede hazırlıkları tamamlanan Barbaros Köyü İlkokulunun açılışında bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek emeği geçenlere teşekkür etti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması projesinin önemine değinen Aşkar aynı zamanda köy okullarının faaliyete geçmesi için de önemli çalışmalar yürütüldüğünü belirtti ve 12 Eylül itibarıyla 1500 köy yaşam merkezinin açılmış olacağı müjdesini verdi.

Barbaros Köyü İlkokulu açılış programının ardından Barbaros Köyünde açılması planlanan Urla Barbaros Köyü Köy Yaşam Merkezi ve müze gezildi. İl Milli Eğitim Şube Müdürü Selime Şentürk Doğramacı, Barbaros Köy Yaşam Merkezi ile ilgili bilgi verdi. Sürdürülebilir bir merkez oluşturmak amacıyla bir ekip çalışması yapıldığının atını çizen Şentürk Doğramacı, Urla'nın en eski köylerinden biri olan Barbaros köyünde  atıl durumda olan tarihi taş binanın, köy yaşam merkezi haline getirilerek köy halkının ve dışarıdan gelen ziyaretçilerin sosyal ve kültürel etkinliklere ulaşımını sağlamak ve atölye çalışmaları yapmak amacıyla açılması planlandığını söyledi. Urla Barbaros Köyü Köy Yaşam Merkezi, Urla Halk Eğitimi Merkezine bağlı usta öğretici ve öğretmenler tarafından verilecek eğitimlerle farklı alanlarda çeşitli çalışma atölyeleri oluşturulması planlanıyor.  Ayrıca köyü yaşayan bir unsur olarak ön plana çıkararak yediden yetmişe bireylerin kendisini keşfetmesi, ilgi alanlarına göre yetenekleri doğrultusunda unutulmaya yüz tutmuş el sanatları ve resim, tahta oyuncak yapımı, oyuk ve kukla yapımı, koku ve esans üretimi, mutfak kültürü ve yöresel yemekler, aromatik bitkilerin yetiştiriciliği, arıcılık, halk oyunları, ahşap oymacılığı ve süsleme, koro, Türk sanat ve halk müziği, kukla ve meddah gibi geleneksel köy tiyatroları, takı yapımı ve tasarımı gibi alanlarda çeşitli el zanaatlarının icra edildiği ve sanatsal çalışmaların yapıldığı kültür ve sanat merkezi haline getirmek hedefleniyor.

Urla ilçesinde gerçekleştirilen açılış programının ardından Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar ve İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Bornova Anadolu Lisesini ziyaret etti. Ziyarette İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muharrem Bayındır, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Selime Şentürk Doğramacı, Mevlane Akdeniz, Abdullah Kotay, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa İslamoğlu, Bornova İlçe Milli Eğitim şube müdürleri ve öğretmenler hazır bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan Matematik Seferberliği kapsamında, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Olimpiyat Ekibi tarafından Bornova Anadolu Lisesinde yapılacak Matematik Atölyesinin tanıtımı ve mimari çizimleri sunuldu. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, Matematik Seferberliği kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından planlanan çalışmalardan söz etti. Aşkar ayrıca okul temelli mesleki eğitim çalışmalarına değindi.

Bornova ziyaretinin ardından Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar ve İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür Konak Mevlana İlkokulunu ziyaret etti. İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Selime Şentürk Doğramacı, Mevlane Akdeniz, Abdullah Kotay, Konak İlçe Milli Eğitim Müdürü Serdal Şimşek'in de eşlik ettiği ziyarette okulda gerçekleştirilen bakım onarım çalışmaları hakkında bilgi verildi.

 Aşkar ve beraberindeki heyetin bir sonraki durağı Doktor Güngör Özbek Anadolu Lisesi oldu. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Selime Şentürk Doğramacı, Mevlane Akdeniz, Güzelbahçe Kaymakamı Bülent Bayraktar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çevik'in katıldığı ziyarette öğretmenler de hazır bulundu. Okulun müzik öğretmenler tarafından hazırlanan müzik dinletisinin ardından Matematik Koridorunun açılışı gerçekleştirildi. Aşkar ve beraberindeki heyet açılışın ardından Matematik Atölyesini gezdi ve okulun öğretmenleriyle bir araya geldi. Güzelbahçe ilçe ziyareti kapsamında Aşkar ve beraberindeki heyet Güzelbahçe Hakkı Oğuz Abaoğlu İlkokulunu ziyaret etti ve burada Matematik Sınıfının açılışını gerçekleştirerek öğretmenlerle bir araya geldi. Ardından Güzelbahçe Cengiz Topel Anadolu Lisesini ziyaretinde bulunuldu. Burada sınıfları gezen Aşkar ve beraberindeki heyet öğretmenlerle sohbet etti. Son olarak Güzelbahçe Payamlı İlkokulu ziyareti gerçekleştirildi. Aşkar ve beraberindeki heyet burada öğrenciler ve öğretmenlerle bir araya gelerek sohbet etti.

 

11-09-202211-09-202211-09-202211-09-202211-09-202211-09-202211-09-202211-09-202211-09-202211-09-202211-09-202211-09-202211-09-202211-09-2022

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.