Çocuk Hakları Paneli

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü münasebeti ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi bölümü tarafından ‘Çocuk Hakları’ paneli düzenlendi.

İzmir Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü ortaklığında yapılan, farklı eğitim kademelerinden rehber öğretmenler yönelik olan program, 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda gerçekleşti.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Şube Müdürü Yusuf Yılmaz, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Psikoloğu Metin Olataş, İl Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü psikoloğu Hülya Karakuş ve İl İnsan Hakları kurul üyelerinin de katıldığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Çocukluk, Hayat Hikâyemizin Giriş Bölümüdür

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Şube Müdürü Yusuf Yılmaz, “Çocukluk, hayat hikâyemizin giriş bölümüdür. Hayatımızın gelişme bölümü hep bu girişteki izlerin yansımasıdır. Sonuç ise giriş bölümünün hülasasıdır. Bu açıdan değerlendirildiğinde çocukluk dönemi insanoğlunun bir ömrü nasıl geçireceğinin şekillendiği bir çağ olması hasebiyle ne kadar değer verilse, üzerinde çalışılsa ve söz söylenilse değer bir dönemdir.” dedi. Ülkemizde ve dünyadaki tüm çocuklara karşı herkesin sorumlu olduğunu ifade eden Yılmaz, “Tüm dünyada acı çeken yaşam hakkı, güvenlik hakkı, eğitim hakkı elinden alınmış çocuklara karşı görev ve sorumluluklarımız ağırdır. Kaybedecek bir günümüz dahi yoktur.” diyerek konunun ehemmiyetini vurguladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Psikoloğu Metin Olataş, ‘Çocuk Hakları – Engelli Çocukların Hakları’ konulu sunumunda “Çocuk hakları dediğimiz zaman, tek bir doğrudan söz edemeyiz. Akıl akıldan üstündür.” dedi. Çocuk haklarının tarihçesi hakkında bilgi veren Olataş ülkemizde ve dünyada çocuk hakları üzerine yapılan çalışmalardan da söz etti. Özellikle son yıllarda ülkemizde yapılan projelere değinen Olataş, çocukların karar verme sürecine dâhil edilmesinin altını çizdi.

 İl Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü psikoloğu Hülya Karakuş, ‘Çocuklardaki Adli İşlemler’ konulu sunumunda, çocukların ifade vermesi (dinlenmesi) sürecinin işleyişine ilişkin katılımcıları bilgilendirdi. Karakuş, bu hassas süreçte çocuklar ile ilgili işlemlerde okul rehber öğretmenlerinin önemine değindi. Sürecin aşamaları, sürece dâhil olan kurumlar ve bunların görevleri hakkında katılımcılara bilgi veren Çocuk Şube Müdürlüğü psikoloğu Hülya Karakuş, çocukların bu süreci en az hasarla atlatmalarının önemini vurguladı.

Program, katılımcılardan gelen soruların cevaplanmasının ardından sona erdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.